Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Krásy světa a života kolem nás posilují člověka (1/4): Příroda

Peníze, práce, úřady, práce v domácnosti, problémy třeba v sousedských vztazích. To jsou příklady problémů ve všedním životě, kterým musí v podstatě každý člověk čelit. Takové problémy se „většinou“ řešit musí, ale proč zároveň nehledat cesty, jak se posílit, abychom podobné všední starosti mohli napříště zvládnout lépe, s větší trpělivostí, odhodláním a silou?

V práci člověk stráví zhruba třetinu života, pokud pracuje celý život. To je třetina života, kdy musíte být mimo domov a získávat peníze na živobytí. Druhou třetinu života člověk prospí. Co s tou poslední třetinou, co nám zbývá? Nebylo by moudré tento zbývající čas využít k tomu, abychom se co nejvíce posílili na tělu a hlavně duši?

Zamyslete se nad tímto přirovnáním: Pokud utrácíte peníze, ubývají. Kdybyste neměli pravidelný příjem, dostali byste se na nulu a už byste nemohli pokračovat. Nemohli byste si nic koupit, nemohli byste zaplatit povinné položky jako nájem nebo inkaso. Nemohli byste jíst jídlo koupené v obchodech, protože byste si ho nemohli koupit. Ve světě peněz byste přestali úplně fungovat. Proč nepředpokládat, že podobně to platí i o člověku samotném? Je-li člověk zaneprázdněný dlouhodobě spoustou starostí, musí na vše vydávat spoustu energie; někdy jde až ke dnu svých sil. Všelijaké denní práce vás vyčerpají a druhý den to musíte opakovat. A já se ptám: Může jít člověk se „zásobou“ svých sil pod nulu, pokud musí každý den čelit náročným starostem?

Když ubývají peníze, hledáme nové. Máme-li málo vlastních sil a cítíme se vyčerpaní, je nutné také hledat nové síly! Protože být se silami na dně znamená, že nebudete tak dobře zvládat každodenní starosti, jako dřív. Budete stále více vyčerpaní, podobně jako rodinná kasička, do které už neukládáte žádné peníze. Co potom, až dojdete na úplné dno? Je to zdravé?

Prostřednictvím spánku získáme nové síly do dalšího dne, ovšem spánek nám neprozradí, jaké krásy světa jsou v našem nejbližším okolí – třeba v přírodě. Neukáže cestu, kudy jít za láskou. Neuklidní nás na duši. „Jen“ zbaví tělo vyčerpání, aby člověk mohl druhý den fyzicky dobře fungovat. Ovšem, jak posílit duši, bez které nemůžeme existovat?

Pro všední starosti lidé neznají ani krajinu za rohem bydliště?

Ve svém okolí si všímám, že lidé jsou tak zaneprázdnění všedními starostmi – a tak rádi sedí před televizí, tak rádi nakupují majetek, zůstávají celé dny s mrtvými technickými výdobytky – že zapomínají jednak na kvalitu skutečné mezilidské lásky a jednak často neznají přírodní krajinu, která je třeba jen několik set metrů od nich. Oni v té krajině (třeba v lese) třeba nikdy nebyli, proto ji neznají. Spokojí se s tvrdě materialistickým způsobem života, kdy 8 (nebo víc) hodin v zaměstnání vystřídá cesta domů (nebo na nákup) a doma si pustí televizi a odpočívají po práci tím způsobem, že si pouští například odpolední kriminálky.

Jaký dopad to má naše podvědomí? Celý den fyzicky pracujeme a odpoledne zaneprázdňujeme své podvědomí a smysly díváním se na primitivní humor nebo na násilí, krev nebo na zprávy, kde se stejně nedozvíte řádnou pravdu... (Pozn.: Radě pro rozhlasové a televizní vysílání už nějaký ten pátek nevadí, že odpoledne jsou děti vzhůru.) Jiní hrají videohry, píšou SMS a volají (místo aby za kamarádem šli) a podobně. Ale velmi mnoho z nás tráví volný čas tím, že si hrají s technikou, která je vlastně mrtvá, neživá.

Pak, jako jeden z těch lidí, kterého zcela správně a přirozeně zajímá krajina v okolí, přijdete za tímto člověkem a řeknete: „Hele, byl jsem támhle na kopci, je to kousek odtud, je tam vyhlídka a je z ní vidět všechno v širokém okolí. Je tam tak krásný výhled, který mne velmi překvapil. Taky jsem viděl srny, krávy, slyšel jsem v lese datla, jak klove do kmenu, všude spousta měkkého mechu, v lese příjemný vzduch k dýchání. Lehl jsem si na pár minut do mechu, poslouchal jsem přírodu a bylo mi nesmírně fajn... Dlouho mi nebylo tak dobře. Nechceš tam jít taky? Třeba zítra?“ Co odpoví ten druhý, kterému jste to řekli? Je to samozřejmě různé, ale protože je spřízněný mnohem více s technikou, penězi a podobně, řekne zhruba toto: „Dávají můj oblíbený seriál a jsem unavený z práce. Já raději odpočívám u televize.“ A tak raději bude u televize a bude odpočívat „u krve“ na pohyblivých obrázcích. Jeho podvědomí skoro vyskočí hrůzou, ale on si podle svých slov „odpočine“. Hm... Nepůjde ani rovinkou do lesa, když je tedy unavený z práce. Natož na ten kopec. O víkendu sice nejde do práce, ale zase nikam nejde a hraje si s technikou. Je to totiž pohodlnější a že nezná krajinu, ve které žije třeba už od narození, je mu snad i jedno...

Patříte-li mezi ty, kteří rádi poznávají krajinu, ve které žijí, může se stát, že budete zírat, jak lidé ve vašem okolí neznají i relativně blízké okolí vlastního bydliště. Vám to může připadat neuvěřitelné a směšné, ale vysvětlit to člověku, pro kterého jsou technika a peníze velcí kamarádi, je téměř nadlidský úkol. Pro něj zase můžete být směšný vy, pokud se už nedíváte na televizi. Ale ruku na srdce – neměl by člověk znát krajinu, v které žije? A která z těch dvou možností „relaxace“ je pro lidské tělo i ducha lepší? Televize, kterou si koupil, nebo příroda, z které vzešel?

Oddělenost od přírody vede k nespokojenosti, depresím, i k oddělenosti od sebe samého

Pokud by nebyla planeta Země v tak ideální vzdálenosti od slunce, nebylo by zde klima k přežití. Trochu blíže ke slunci a uvařili bychom se. Trochu dál a zmrzli bychom. Bez klimatu by se nemohla udržet žádná příroda, tudíž by nemohl existovat ani člověk. Pokud by nebyl na Zemi dostatek moří a oceánů, bylo by velmi málo vody a přežití by opět bylo těžké. Kdyby příroda (či Bůh) nevytvořila dostatek rostlin, které plodí ovoce a zeleninu, přežití by se stalo komplikovaným, i kdyby bylo vody vždy dost... Ale dnešní člověk své možnosti přežití tak často měří v penězích, že je to nejen bolestivé, ale i nepřirozené.

Člověk vzešel z přírody. Má k ní odvěký, hluboký vztah, který není možné přetrhnout. A tak – jak bude vnímat okolní svět člověk, který nechodí ani do přírody, která je kousek od jeho bydliště? On jde do práce, pak z práce, nakoupí, doma třeba uklidí, pak se jde dívat na televizi. Je večer a jde spát. A druhý den probíhá podobně. Tento člověk neustále dává do něčeho energii, ale málo ji přijímá! Jediným příjmem nové energie je pro něj spánek, kdy ale vidí leda tak tmu nebo nereálné výplody své mysli, a slyšet může leda tak vlastní chrápání. Nepoznává okolní svět, nevidí jeho krásy, i když existují. Když je vzhůru, velmi často dělá činnosti, které jej spíše ubíjejí a podněcují ho k tomu, aby uvěřil, že svět je horší a krutější, než doopravdy je. A tak ztrácí i motivaci do budoucna, protože vše začíná vidět v pochmurném závoji (vnímá vše příliš negativně).

A přitom, kousek od místa, kde si v obýváku pouští každý den televizi, může v přírodě existovat místo, které by si oblíbil pro svůj opravdový odpočinek a mohl by tam chodit častěji. Jen ho musí poznat a přírodě se musí naučit naslouchat. Je možné, že pokud by tento „televizní“ typ člověka přešel k tomuto způsobu života, a měl trpělivost se svou myslí, která ho bude „přemlouvat“, aby zůstal u techniky, bude nakonec velice překvapen, kolik síly mu může dát procházka nebo odpočinek v přírodě. Časem by se v přírodě mohl najít on sám, protože on sám přece z přírody pochází. Mohl by začít skutečně vnímat, že je neoddělitelnou součástí přírody, a že televize a ostatní technika ve skutečnosti kazí jeho zdraví (především duševní a především tehdy, kdy techniky užívá příliš mnoho).

Konec pohodlnosti, začátek skutečného života

Vytyčte si cíl cesty a jděte na výlet. Cestou vnímejte krásy kolem sebe. Rozhlížejte se kolem a přijímejte energii z přírody. Vidět na vlastní oči stádo krav, louku plnou květů, hluboký les a v něm uvidět srny, veverky, ptáky (nebo i divočáky :-)) a slyšet ptáčky zpívat, sledovat zajímavé skalní útvary, procházet se spadaným listím, lehnout si do toho a po práci odpočívat tam, kde je váš původ – vězte, že je to kouzelně krásné! Jen to umět vnímat. Pokud neumíte, naučit se to tak, že se budete procházet „preventivně“, tak, jak berete pravidelně léky. Nemusíte úplně každý den, ale proč ne, když vás to bude bavit? Příroda JE lék!

Zajděte si na vyhlídku. Vyhlídku najdete všude na kopcích, kde z nížiny nebo údolí uvidíte louku. Z louky se podíváte do údolí a uvidíte víc. Povznese vás to, pokud budete krajinu pod vámi déle a soustředěně vnímat. Existují i věže, kterým se říká „rozhledny“. V Česku je jich hodně.

Jděte na hrad, taky většinou bývá na kopci nebo na skále. Takže odtamtud se také můžete rozhlédnout do krajiny. Kromě toho se dozvíte při prohlídce hradu i něco o historii toho hradu, i krajiny, kterou sledujete... Nebo vás to nezajímá? Nechcete nic vědět, jen žít s technikou a podobnými náhražkami a nebýt přírodě nijak vděčný(á) za to, že žijete?

Mravenec je tak malý, ale unese taková břemena! V přepočtu na lidskou sílu je tak silný, že by unesl železniční vagón! Oni staví tak velká mraveniště, chodí v řadách jako vojáci a v mraveništi mají jaksi rozdělené své postavení. Je to „jen“ hmyz a nějakým způsobem rozumí hierarchii! Nemyslíte, že je ten život a příroda zázrak? Nemyslíte, že bychom si toho měli vážit?

Skála je tak pevná, je z tvrdého kamene, ale stejně se její tvar pomalu, ale jistě mění. Přetváří ji vítr, teplota i srážky. A také těžší zvířata a člověk, kteří při chůzi svou vahou oddělují od této skály malé kamínky nebo zrnka písku.

Semeno rostliny, to vypadá většinou jako malá šupinka nebo kulička (někdy to může vypadat jako bezcenná zelená nudle z nosu), ale dejte to do zeminy a starejte se o to. Ze šupinky budete brzy mít rostlinu, která provoní okolí, nebo třeba spoustu zeleniny. A k tomu na začátku stačila jen ta nepatrná kulička nebo šupinka, která vzešla z květu, jenž byl opylený hmyzem. Kdo přírodě dal tu inteligenci, že z malého semene může vyrůst i několik metrů vysoká rostlina, aby ta pak vykvetla a nakonec plodila? Stačilo by malé odchýlení od těchto pravidel přírody a nové semínko by už příští rok vůbec nemuselo splnit svoji funkci. Kdyby se stalo, že by jeden rok všechno vykvetlo, ale plody a semínka by scházely, další rok by se nic nemohlo rozmnožit! Ale příroda funguje tak, že se v ní vše cyklicky opakuje. A díky tomu také můžeme vděčit za to, že žijeme. A to bez rozdílu, zda máme na kontě miliardu nebo poslední tisícovku.

Pokud člověk neupravuje genetiku rostlin a nevytváří geneticky modifikovaná semena, tak se o vše příroda postará po svém. ČLOVĚKA NEPOTŘEBUJE DOKONCE ANI K TOMU, ABY JÍ VYTVÁŘEL NEBO UPRAVOVAL POČASÍ. Ona příroda ví, jak se má postarat o svůj organismus (její projevy). Někteří lidé dělají všechno pro to, aby její cykly a pravidla úplně zničili. Takoví lidé jsou sami proti sobě, protože oni nejsou dokonalí a jejich život stojí a padá v závislosti na přírodě...

Zkušenost autora s „procházkami“ přírodou

V posledních letech jsem si oblíbil dlouhé túry. Nejraději mám vyhlídky a rozhledny, protože mě zkrátka baví dívat se do krajiny. Rád se také zastavím v lese, kde si odpočinu a naslouchám. Když mám čas, rád ujdu za den i více než 10 kilometrů (někdy i ke 20) a z toho většinu nejraději lesem. Rád to ujdu pěšky, protože pak mě bolí nohy, a proto můžu na ten výlet ještě nějakou dobu dobře vzpomínat. Tuto túru opakuji někdy i několikrát do týdne, jen chodím na různá místa. Cestou zažívám – zážitky k nezaplacení. Můžu jít s prázdnou kapsou, ale stejně je mi dobře a na peníze ani všední starosti v tu chvíli vůbec nepotřebuji myslet. Stačí mi, že jdu správně za vytyčeným cílem a sleduji a naslouchám okolí. Vidím stromy, jejichž kmeny a koruny jsou různě zahnuté a mají různé tvary a pro mne je to zajímavý projev přírody. Vidím skálu, prohlížím si její tvar a přemýšlím, jak se na ní dostat, protože je z ní výhled. Nejsem ještě horolezec, tak hledám nějakou cestu vedoucí do kopce, i strmějšího, abych se na tu skálu nakonec stejně dostal. Je mi líto, když vidím skálu, která je vidět i z velké vzdálenosti, ale je v I. zóně národního parku, takže se tam bez povolení nedostanu. Nicméně vím, že neposkvrněnou přírodu je zvláště v dnešní rozvrácené době respektovat. Tak mám rád přírodu kolem sebe.

Při jedné loňské podzimní túře, když jsem šel pěšky z Děčína až téměř k Hřensku (zhruba kolem 15 km) mě samotného překvapilo, jak krásná je příroda, která je relativně nedaleko od místa, kde bydlím. Představte si, že dopoledne jdete městem, ale směrem na značenou turistickou cestu do lesa a na vyhlídky. Za malou chvíli vejdete do lesa, a ačkoliv chodíte téměř bez ustání a zastavíte se více méně jen u vyhlídek, tak ten les pořád nekončí. Vyjdete dopoledne, jdete neustále za svým cílem (a nikoliv dokola), ale ten les nekončí a nekončí. Vyvolá to ve vás velmi zajímavé vnitřní pocity, pokud budete okolní atmosféru opravdu VNÍMAT.  Nakonec se z lesa dostanete až navečer, kdy s výletem končíte.

Nedokážu dobře popsat, co jsem cítil, když jsem si v průběhu toho dne uvědomoval, jak kouzelná a velká je příroda. Uvědomoval jsem si, jak jdu celý den lesem, jak se mi les zdá být nekonečný, a přesto jsem věděl, že jsem ušel málo. Neboť na mapě České republiky by moje cesta byla vyznačená malou čárkou a na mapě světa pouhou tečkou. Je to jako důkaz, že proti přírodě jsem nesmírně malý. A všelijaké podoby přírody v Českém Švýcarsku, i vyhlídky do údolí Labe mne nakonec donutily k tomu, abych si už uprostřed celé té cesty sám pro sebe polohlasně a s vnitřní radostí a láskou řekl: „Miluji přírodu, miluji přírodu.“

Zkrátka, jsou to zážitky naprosto k nezaplacení. A je mi líto těch lidí, co to dodnes nepoznali, protože přichází o hodně a ani o tom neví. Dnes se tolik nadává na svět, děje se tolik špatných věcí a je kolem nás tolik překážek, a většina lidí přesto stále ještě příliš nehledá cesty, jak doplnit své energie, které jim den ode dne ubývají... Nenadávejte tolik, nedívejte se na svět tak černě, ale raději více milujte a objevujte svět kolem sebe. Objevíte v něm sami sebe. :-)

PŘÍRODA JE PROSTĚ ZÁZRAK. :-)

Autor: Jaroslav Krejčí | pátek 31.5.2013 20:52 | karma článku: 12,30 | přečteno: 510x
  • Další články autora

Jaroslav Krejčí

Alergie, alergici a jejich jarní (nebo celoroční) problémy

Když zrovna nemám lék proti alergii, a chci být "obrněn" tímto lékem, zcela výjimečně to řeším tímto nouzovým způsobem - ke kterému jsem se musel uchýlit jen jednou za svůj dosavadní život.

26.4.2014 v 18:38 | Karma: 7,02 | Přečteno: 605x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Malost, velikost, výsledek, příčina, životní příznaky a materiály..

Zrovna nevím, jak jinak nadepsat tento článek. Nějak se stalo, že mne védský Šrímad Bhágavatam, s tím, jak jej dál a dál studuji, začal automaticky poutat k dalšímu studiu. Proto nyní nadepisuji článek takovým poněkud neurčitým nadpisem. Šrímad Bhágavatam je natolik silná kniha, že obsahuje vysvětlení duchovních principů a zákonů - vytvořených Nejvyšším Bohem - do takové míry, že vlastně shrnuje všechny oblasti našeho života do takové jakoby "kostky" a dává tomu různá pojmenování a přirovnání. To je také jeden z důvodů, proč mne Šrímad Bhágavatam tak upoutal.

16.4.2014 v 22:39 | Karma: 5,93 | Přečteno: 349x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Spletitá krize na Ukrajině

Na jedné straně je plyn, za který nebylo zaplaceno. Na straně druhé extremisté, kteří používají mnoho násilí i tehdy, když byli varováni. Pak je tu určitě i ten aspekt, že státy, které jsou v krizi jakkoliv zúčastněné, hledají určité záminky, jak z krize vytěžit něco pro svůj mocenský prospěch.

15.4.2014 v 15:46 | Karma: 9,05 | Přečteno: 707x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Světové elity vytvářejí mlhavo

Když politik dělá špatné věci, které jsou někdy i proti lidskosti (anebo celému lidstvu), dělá všechno proto, aby pravda o jeho zvěrstvech nikdy nevyšla na povrch. Ale jak může kdo očekávat, že velké zločiny budou nějakým zázračným způsobem (nebo činnostmi coby výtvory jejich vlastních myslí) omilostněny? Ublížil-li politik coby vůdce společnosti nevinným lidem, jak může očekávat, že jeho činnosti zůstanou navždy neodhalené?

12.4.2014 v 22:22 | Karma: 9,49 | Přečteno: 635x | Diskuse| Politika

Jaroslav Krejčí

Ne, že bychom žili jen jednou. Rodíme se znovu a znovu.

Proč se celý život strašit, že existuje jen jeden život, po kterém nic není, když autoritativní Védy to nepotvrzují? Proč se těmito otázkami vážně nezabývat, když i kvantoví fyzici se existencí Boha a existencí paralelních vesmírů také vážně zabývají - a dochází k zajímavým výsledkům?

12.4.2014 v 14:08 | Karma: 8,39 | Přečteno: 702x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Odříkání krále a Pána Rsabhadeva

Dnes vybírám další malou část textu ze spisu Šrímad Bhágavatam. Tentokrát jde o kapitolu, kde je mimo jiné popsáno, jak Rsabhadeva, král, který je považovaný také za inkarnaci Nejvyššího Boha, po skončení éry svého vládnutí odešel do lesa podstupovat odříkání, čili askezi. Zamyslím-li se nad tím, musím říci, že mne až fascinuje, jak Rsabhadeva bez reptání a bez toho, aby sám sebe musel nutit, v klidu opustil všechen hmotný přepych a další bohatství, které mu náleželo ze svého královského postavení. Od trůnu a královského bohatství ze dne na den skončil v lese, obklopen skromností, špínou a se vzezřením jako šílenec, které si způsobil sám a dobrovolně.

5.4.2014 v 12:48 | Karma: 4,22 | Přečteno: 139x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Projev krále Maháráje Prthua

Ve svém předchozím článku jsem uvedl několik citací ze Šrímad Bhágavatamu, které popisovaly hříšné jednání a nedokonalosti krále Veny, nad kterými se on ani nezamýšlel. Dnes mohu navázat další podobnou citací, která tentokrát popisuje, jak syn Veny, Mahárája Prthu, promlouval ke svým občanům. Jde vlastně o projev podobný těm, které známe od dnešních státníků. Je pravda, že podobná slova, která pronesl Mahárája Prthu, sice dnes od politiků zpravidla neslyšíme, nicméně kdyby se stalo, že by politici sloužili při svém vládnutí Nejvyššímu Bohu a řídili se pokyny náboženských písem (alespoň v některých případech), mohli by takoví králové usměrnit společnost správným směrem. Protože tam, kde je bezbožnost, nemůže být skutečné štěstí - a je-li ve společnosti více víry v Boha, vzniká nepříznivá situace pro zloděje a podobné "darebáky".

31.3.2014 v 21:52 | Karma: 6,20 | Přečteno: 188x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Příběh o králi Venovi

Šrímad Bhágavatam je skutečně cenná součást védské literatury, v které se lze dočíst o nespočtu mystických příběhů, jejichž děj je pestrý, naplněný a někdy i zcela nepochopitelný. Jenže Védy učí, že sám Nejvyšší Bůh je nepochopitelný, protože se může například i skrývat těm, kteří v Něj nevěří, takže i sám Bůh je nepochopitelný. Není to však jen Šrímad Bhágavatam, který tvoří Védy. Moudré rady k duchovnímu rozvoji můžeme najít i v jiných částech Véd jako například v "Mahábháratě".

23.3.2014 v 19:44 | Karma: 5,96 | Přečteno: 321x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Někteří lidé opět "brečí", že prší

Prší, protože někdy prstě má pršet. Prší proto, aby byla voda a aby lidé i příroda mohli přežít. Stejně je však často pravda, že lidé si zachovávají k deštivému počasí až příliš velký odpor a nejsou za déšť rádi, ani když přijde po extrémně suché a teplé zimě.

22.3.2014 v 21:19 | Karma: 20,52 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Nejvyšší ničitel vesmíru není krutý

To tvrdí Šrímad Bhágavatam. Podle védské moudrosti není třeba se vůbec bát ani nejvyššího ničitele ve vesmíru, protože je láskyplný podobně jako nejvyšší udržovatel vesmíru. Šiva je vládcem hmotné energie a pokud je to v plánu Nejvyšší Osobnosti Božství (tak se říká Božstvu, které je v hinduistické filozofii Nejvyšší a nic dalšího nad ním není), tak teprve potom využije svých ničitelských vlastností. Nevyužívá jich tedy proto, že by Ho to snad prostě jen bavilo a/nebo nevěděl, co s nimi. Višnu, Brahmá a Šiva je trojice nejvyšších bohů hinduismu, každý má své vlastní charakteristiky a povahu, a jim slouží nespočet polobohů, oddaných jogínů, andělů, ale i démonů. Protože vše je obsaženo v Nejvyšším a nic bez Něj nemůže existovat. Boží milosti, zázraky, stejně jako tresty, se tedy dějí na pokyn Nejvyššího Boha. Častěji však Nejvyšší Bůh při udílení milostí i trestů využívá prostředníky, kterými jsou Jemu podřízení polobozi. Jeho vůle je nejvyšší, ale polobozi jsou popisováni jako Jeho služebníci.

15.3.2014 v 23:18 | Karma: 6,53 | Přečteno: 445x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Snídal jsem Šrímad Bhágavatam a zatím jsem neobědval

V současnosti pokračuji ve studiu védského spisu s názvem Šrímad Bhágavatam, který obsahuje spoustu cenných rad o duchovní podstatě vlastního já, o podstatě božstev a zejména o podstatě nejvyššího indického Boha, a to Višnua, jehož inkarnace je Krišna. Jsem tak šťastný, že dnes od dopoledne jen studuji tyto spisy, že jsem zatím nezískal chuť snídat ani obědvat. Píšu a studuji. Něco jako ve škole, akorát osamoceně a tím to je trochu komplikovanější. Ale protože cítím přilnavost k vědění o Bohu, tak jdu přes komplikace.

15.3.2014 v 16:43 | Karma: 7,56 | Přečteno: 336x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Obecná filozofie "hrabání"

Slovo "hrabat" může znamenat stav lidské mysli, kdy příčinou nějakých nepříznivých okolností ve vnímané realitě mysl člověka onemocní a takový člověk je potom blázen, protože splňuje jeho charakteristiky.

6.3.2014 v 20:48 | Karma: 6,88 | Přečteno: 370x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Literární a náboženská krása hinduismu

V současné době studuji Šrímad Bhágavatam, který je velmi cenným Písmem v hinduistickém náboženství. Jeho smysl tkví především v tom, že shrnuje všechny podstatné informace a pokyny ze všech Véd k provádění jógy a služby Bohu. Obsahuje tedy (vlastně společně s Bhagavadgítou) to nejpodstatnější z celých Véd. Filozofie hinduismu je však velmi spletitá, složitá, takže náročnější práci má každý, kdo je z nějakých důvodů nucený tyto spisy studovat samostatně. Šrímad Bhágavatam, to je mnoho set stran jen přímých citací kapitol a slok bez jakýchkoliv doprovodných komentářů, i když je Bhágavatam považovaný jen za shrnutí celých Véd...

2.3.2014 v 22:00 | Karma: 6,77 | Přečteno: 325x | Diskuse| Kultura

Jaroslav Krejčí

Nekonečnost Boha a omezenost pomýlených

Bez Boha by si nikdo nemohl ani písknout, protože by nebyl. A neměl by ani čím písknout, protože by ani neměl hračku, kterou si může písknout.

20.12.2013 v 22:55 | Karma: 11,89 | Přečteno: 717x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Boží láska, které není nikdy málo...

Vážení a milí – tak oslovuji všechny, kteří mají lásku a Boha v srdci, nebo toto s láskou a odhodláním hledají – dlouhá léta zažíváme morální úpadek, kdy to, co dříve bylo brané jako velký prohřešek, je dnes zcela běžné. Mnoho stížností na tento stav věcí padá, a to dennodenně. Ale kde hledat příčinu tohoto všelijakého utrpení? LÁSKA, co to slovo vlastně znamená? Jak dlouho mluvíme o lásce, aniž by většina z nás znala její hlubší, duchovnější význam?

13.8.2013 v 22:34 | Karma: 10,25 | Přečteno: 426x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Každý z nás je svým způsobem jedinečný

Každý z nás je jiný. To je zřejmé. Každý má jinou tvář, každý má oblíbené jiné oblečení, jiné barvy, jiné filmy a seriály, jinou hudbu, každý má na různé věci jiný názor. Každý má odlišné životní cíle a sny, které se snaží naplnit. Jednoho baví dělat s kovem, druhý je zahrádkář, třetí raději dělá u počítače – no a čtvrtý, ten třeba dělá průběžně všechny tři druhy práce a všechny ho baví... Ovšem, proč nejít hlouběji a nezamyslet se nad tím, jak tyto odlišnosti můžeme využít pro svůj vlastní (především vnitřní) prospěch a rozvoj?

10.6.2013 v 16:51 | Karma: 8,40 | Přečteno: 370x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

O povodni trochu jinak: příčiny povodně a obrázky

Česko a okolní země zasáhly povodně. Ze zpráv můžeme každý den slyšet o jejich důsledcích a o utrpení lidí, které velká voda vytopila. Ovšem, málo (nebo vůbec) se řeší příčiny toho, proč se tento extrém v počasí vlastně stal! Cílem tohoto článku bude jen poměrně krátce popsat, jaké meteorologické příčiny vedly k těmto povodním.

9.6.2013 v 17:02 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1503x | Diskuse| Věda

Jaroslav Krejčí

Žít vlastní život – znáte to vůbec?

Nepřipadá vám, že lidé neví, co to znamená "žít vlastní život"? Mně se zdá, že velmi mnoho lidí se řídí nějakými trendy, které za ně určuje někdo druhý. Odněkud (třeba z dalekého zahraničí) přijde do společnosti nový trend a dav se bez kritiky podřídí. Mnoho lidí jako by se neřídilo tím, JAKÝ ŽIVOT CHTĚJÍ ŽÍT ONI SAMI. Neposlouchají sami sebe, své vnitřní touhy, ale všeobecně uznávané společenské trendy. A nejen to. Horší je, že tito lidé, kteří žijí hlavně podle aktuálních trendů, považují bezdůvodně každého člověka, jenž zůstává sám sebou, za podivíny. Proč lidé, kteří si prostě žijí, jak sami chtějí a nikomu nechtějí ubližovat, musí tak často čelit útokům ze společnosti, že jsou divní? Za co tomu musí čelit, když si jen hledí svého?

7.6.2013 v 22:02 | Karma: 15,31 | Přečteno: 767x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Vědci a média už otevřeně propagují manipulace počasí

Rozprašování síry z letadel prý pomůže proti globálnímu oteplování. Zdroj: iDnes.cz. A já jsem zrovna před měsícem psal, že jestliže někdy bude nutné oznamovat tyto experimenty s počasím lidem, tak globální oteplování bude první výmluva. No a je to tady!

9.5.2013 v 23:45 | Karma: 20,25 | Přečteno: 1385x | Diskuse| Věda

Jaroslav Krejčí

"Byl 1. máj - lásky čas"

Tak tu máme květen, "lásky čas". Všechno kvete, atmosféra je pro lásku příznivá. Potřebujeme ale vůbec květen k tomu, abychom se měli rádi? Rok má 12 měsíců, ovšem mně se zdá, že lidé si projevují málo lásky nejen v květnu, ale pořád. O čem je dnes 1. květen? O násilí. Alespoň tak to už mnoho let za sebou vypadá... Člověk a jeho duše ovšem lásku NUTNĚ potřebuje. Bez ní se totiž jednou může celé lidstvo vyvraždit navzájem...

3.5.2013 v 22:20 | Karma: 7,49 | Přečteno: 311x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 98
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1860x
Je mi 23 let, zajímám se o řadu věcí od vědy až po duchovno, snažím se na každou věc udělat svůj názor.