Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Malost, velikost, výsledek, příčina, životní příznaky a materiály..

Zrovna nevím, jak jinak nadepsat tento článek. Nějak se stalo, že mne védský Šrímad Bhágavatam, s tím, jak jej dál a dál studuji, začal automaticky poutat k dalšímu studiu. Proto nyní nadepisuji článek takovým poněkud neurčitým nadpisem. Šrímad Bhágavatam je natolik silná kniha, že obsahuje vysvětlení duchovních principů a zákonů - vytvořených Nejvyšším Bohem - do takové míry, že vlastně shrnuje všechny oblasti našeho života do takové jakoby "kostky" a dává tomu různá pojmenování a přirovnání. To je také jeden z důvodů, proč mne Šrímad Bhágavatam tak upoutal.

Šrímad Bhágavatam, stejně jako jiná část Véd - kniha Bhagavadgíta - radí, abychom se odevzdali Bohu a do Něj vkládali svou - víru, lásku, oddanost, připoutanost, fantazii a například i "prasádam". Myšlenkami na Nejvyššího Boha, opěvováním Jeho slávy a všerůzných Jeho přitažlivých skutků a činností, láskou, upřímným sloužením, askezí - a tak dále, lze postupně vyvinout odpoutanost od pomíjivého hmotného světa. Uspokojí-li duše Nejvyššího Pána svým sloužením a vzpomínáním, může se v příštím životě narodit ve světě duchovním, kde neexistuje nářek, bolest ani jiné utrpení. Duše je věčná (nesmrtelná), a vše hmotné včetně našich těl je ve skutečnosti iluzorní a pomíjivé. To také lze zjistit ze Šrímad Bhágavatamu - tak náboženství s označením "hinduismus" vysvětluje záležitosti karmy a reinkarnace. "Rodíme se znovu a znovu".

Pozn.: Prasádam je jídlo, které hinduisté obětují Nejvyššímu Bohu. Nesmí být z masa.

Následující kapitola, kterou si zde dovoluji publikovat, vysvětluje, jak král, který se jmenoval Rahúgana, toužil naslouchat bráhmanovi Jada Bharatovi o tom, jak se duše zaplétá do iluze v podobě hmoty, a také o vlastnostech Nejvyššího Boha Višnua neboli Krišny. Bráhmana tam jednoduše dochází k závěru, že propadnout hmotným hodnotám je snadné, ale že hmotné světy jsou pomíjivé a také iluzorní. Také je tam řečeno "jsme prach a nebudeme nic než prach". Což mi připomnělo, jak i toto připomíná biblické pojetí Boha...

Pro Boha uspokojivá upřímná oddaná služba Nejvyššímu Bohu jako jediná může duši osvobodit z opakovaného zrození, smrti a utrpení.

Osobně musím přiznat, že Šrímad Bhágavatam na mne dělá takový dojem, že pociťuji, jak jsou tyto texty takovým zajímavým způsobem moudré, přitažlivé a "vševysvětlující". Je skutečně s podivem, že na světě existují taková zajímavá a hodnotná díla. Člověk by netušil, co za moudra je "za našimi zády", kousek od toho, abychom si jich všimli.

Šrímad Bhágavatam, zpěv 5, kapitola 12:

1. Král Rahúgana řekl: Ó vznešený pane, nelišíš se od Nejvyšší Osobnosti Božství. Vliv tvého pravého já odstraňuje všechny protiklady ve Védách. V převleku za přítele bráhmany skrýváš své transcendentální blažené postavení. S úctou se ti klaním.
2. Ó nejlepší z bráhmanů, mé tělo je plné nečistot a můj pohled byl uštknut hadem pýchy. Jsem nemocný kvůli svým hmotným pojetím. Pro člověka, který trpí takovou horečkou, jsou tvé nektarové pokyny tím pravým lékem a pro osobu spalovanou horkem jsou jako chladivá voda.
3. Na všechny pochyby, které mám o daném námětu, se tě zeptám později. Prozatím mi tyto mystické jógové pokyny, které jsi mi dal pro seberealizaci, připadají velmi těžké na pochopení. Zopakuj je, prosím, jednoduchým způsobem, abych jim mohl porozumět. Má mysl je velice zvídavá a přeji si tyto věci jasně pochopit.
4. Ó vládce jógových sil, řekl jsi, že únava vyvolaná pohybem těla je sice přímo vnímána, ale ve skutečnosti neexistuje a je pouhou formalitou. Pomocí takových otázek a odpovědí nemůže nikdo dojít k závěru o Absolutní Pravdě. Má mysl je tvým prohlášením poněkud znepokojená.
5. Seberealizovaný bráhmana Jada Bharata řekl: Mezi různými hmotnými kombinacemi a permutacemi jsou různé podoby a proměny země. Ty se z nějakého důvodu pohybují po zemském povrchu a nazývají se nosiči královských nosítek. Hmotné proměny, které se nepohybují, jsou hrubé hmotné předměty, jako například kameny.
6. Každé hmotné tělo je vytvořené ze země a kamene v podobě nohou, kotníků, lýtek, kolen, stehen, trupu, krku a hlavy. Na ramenou spočívají dřevěná nosítka a v nich sedí takzvaný král Sauvíry. Tělo krále je pouze další proměnou země, ale v tomto těle sídlí Vaše Veličenstvo a falešně se domnívá, že je králem státu Sauvíra.
7. Pravda ovšem je, že tito nevinní lidé, kteří nesou tvoje nosítka, aniž by za to dostali zaplaceno, kvůli této nespravedlnosti trpí. Jejich situace je velice žalostná, protože je násilím nutíš, aby tě nesli. To dokazuje, že jsi krutý a bezcitný, ale přesto sis pod vlivem falešné pýchy myslel, že chráníš občany. To je k smíchu. Choval ses tak hloupě, že ve shromáždění učených osob by tě nikdo nemohl obdivovat jako ušlechtilého člověka.
8. My všichni, kdo se nacházíme na povrchu Země, jsme živé bytosti v různých podobách. Někteří z nás se pohybují a někteří nikoliv. Všichni jsme projeveni, po nějaký čas zůstáváme a jsme zničeni, když se tělo opět smísí se zemí. Jsme jen různými proměnami země. Různá těla a schopnosti jsou pouhé proměny země, které existují jen jako jména, neboť vše vyrůstá ze země a po zničení se s ní vše opět smísí. Jsme tedy jen prach a nebudeme nic než prach. To může každý zvážit.
9. Je možné říci, že rozmanitost pochází ze samotné planety Země. I když však vesmír může dočasně vypadat jako pravda, z konečného hlediska není jeho existence skutečná. Země byla původně vytvořena kombinací atomických částeček, které ovšem nejsou trvalé. Atom ve skutečnosti není příčinou vesmíru, i když si to někteří filozofové myslí. Není pravda, že rozmanité podoby, které se nacházejí v tomto hmotném světě, jsou výsledkem pouhého skládání či kombinace atomů.
10. Jelikož tento vesmír nemá z konečného hlediska žádnou skutečnou existenci, vše, co je v něm - krátkost, rozdíly, tloušťka, hubenost, malost, velikost, výsledek, příčina, životní příznaky a materiály - je dílem představivosti. To vše jsou nádoby vytvořené ze stejné látky, země, ale mají různá jména. Rozdíly jsou charakterizovány látkou, povahou, umístěním, časem a činnostmi. Měl bys vědět, že to vše jsou jen mechanické projevy vytvořené hmotnou přírodou.
11. Co je tedy konečná pravda? Odpovědí je, že konečnou pravdou je nedvojné poznání, jež je prosté znečištění hmotnými kvalitami a dává nám osvobození. Je jediné, všeprostupující a vymyká se našim představám. Jeho první realizací je Brahman. Druhým stadiem realizace je Paramátmá, Nadduše, které dosahují yogíni snažící se vidět Pána v srdci bez zármutku. Plné realizace téhož svrchovaného poznání je nakonec dosaženo v Nejvyšší Osobě. Všichni učenci označují Nejvyšší Osobu jako Vásudeva, příčinu Brahmanu, Paramátmy a dalších projevů.
12. Můj milý králi Rahúgano, člověk nemůže realizovat Absolutní Pravdu, dokud nedostane příležitost potřít si celé tělo prachem z lotosových nohou velkých oddaných. Nelze Ji realizovat pouhým dodržováním celibátu (brahmacarya), striktním následováním pravidel života hospodáře, opuštěním domova, přijetím sannyásu či podstoupením přísné askeze - v zimě setrvávat ponořený ve vodě nebo se v létě vystavovat plamenům ohně sálajícího ze všech stran a spalujícímu žáru slunce. Existuje mnoho dalších metod pro pochopení Absolutní Pravdy, ale zjevena je pouze tomu, kdo získal milost velkého oddaného.
13. Kdo jsou čistí oddaní, o kterých se zde hovoří? Ve společnosti čistých oddaných nepřipadá v úvahu diskutovat o hmotných věcech, jako je politika a sociologie. Ve společnosti čistých oddaných se rozmlouvá pouze o vlastnostech, podobách a zábavách Nejvyšší Osobnosti Božství. Pán je tam veleben a uctíván s plnou pozorností. Ve společnosti čistých oddaných se i ten, kdo chce splynout s Absolutní Pravdou, díky neustálému uctivému naslouchání takovým námětům svého plánu vzdá a postupně vyvine připoutanost ke službě Vásudevovi.
14. V předchozím životě jsem byl známý jako Mahárája Bharata. Prostřednictvím přímé zkušenosti jsem se zcela odpoutal od hmotných činností a prostřednictvím nepřímé zkušenosti jsem získal poznání Véd. Tak jsem dosáhl dokonalosti. Byl jsem plně zaměstnaný službou Pánu, ale naneštěstí jsem propadl náklonnosti k malému jelínkovi - až do takové míry, že jsem zanedbal své duchovní povinnosti. Kvůli své hluboké lásce k jelínkovi jsem v dalším životě musel přijmout tělo jelena.
15. Můj milý hrdinný králi, díky minulé upřímné službě Pánu jsem si pamatoval vše ze svého předchozího života, i když jsem byl v těle jelena. Jelikož jsem si vědom svého poklesnutí v minulém životě, neustále se straním společnosti obyčejných lidí. Obávám se jejich špatné, materialistické společnosti, a proto putuji sám, neviděn druhými.
16. Samotnými styky se vznešenými oddanými může kdokoliv dosáhnout dokonalého poznání a mečem poznání rozsekat na kusy iluzorní svazky v hmotném světě. Díky společnosti oddaných může člověk sloužit Pánu nasloucháním a opěvováním. Tak probudí své spící vědomí Kršny, a bude-li toto vědomí neochvějně rozvíjet, může se vrátit domů, zpátky k Bohu, ještě v tomto životě.

Osobní poznámka k závěru článku: Osobně musím přiznat, že Šrímad Bhágavatam na mne dělá takový dojem, že pociťuji, jak jsou tyto texty takovým zajímavým způsobem moudré, přitažlivé a "vševysvětlující". Šrímad Bhágavatam shrnuje všechny možné společenské, psychologické, duchovní i politické otázky a védské informace, a těmto novým informacím dává nový rozměr ještě tím, že popisuje Boha, Jeho podoby, inkarnace, skutky a činnosti. Těmi prý skrze Bhávatam Bůh zve duše, aby se k Němu vrátily. Lidé tyto vědomosti mohou nebo nemusí přijmout, neboť se každý sám rozhoduje o svém životě. Je ale skutečně s podivem, že na světě existují taková zajímavá a hodnotná díla. Člověk by netušil, co za moudra je "za našimi zády", kousek od toho, abychom si jich všimli.

Autor: Jaroslav Krejčí | středa 16.4.2014 22:39 | karma článku: 5,93 | přečteno: 349x
  • Další články autora

Jaroslav Krejčí

Alergie, alergici a jejich jarní (nebo celoroční) problémy

Když zrovna nemám lék proti alergii, a chci být "obrněn" tímto lékem, zcela výjimečně to řeším tímto nouzovým způsobem - ke kterému jsem se musel uchýlit jen jednou za svůj dosavadní život.

26.4.2014 v 18:38 | Karma: 7,02 | Přečteno: 605x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Spletitá krize na Ukrajině

Na jedné straně je plyn, za který nebylo zaplaceno. Na straně druhé extremisté, kteří používají mnoho násilí i tehdy, když byli varováni. Pak je tu určitě i ten aspekt, že státy, které jsou v krizi jakkoliv zúčastněné, hledají určité záminky, jak z krize vytěžit něco pro svůj mocenský prospěch.

15.4.2014 v 15:46 | Karma: 9,05 | Přečteno: 707x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Světové elity vytvářejí mlhavo

Když politik dělá špatné věci, které jsou někdy i proti lidskosti (anebo celému lidstvu), dělá všechno proto, aby pravda o jeho zvěrstvech nikdy nevyšla na povrch. Ale jak může kdo očekávat, že velké zločiny budou nějakým zázračným způsobem (nebo činnostmi coby výtvory jejich vlastních myslí) omilostněny? Ublížil-li politik coby vůdce společnosti nevinným lidem, jak může očekávat, že jeho činnosti zůstanou navždy neodhalené?

12.4.2014 v 22:22 | Karma: 9,49 | Přečteno: 635x | Diskuse| Politika

Jaroslav Krejčí

Ne, že bychom žili jen jednou. Rodíme se znovu a znovu.

Proč se celý život strašit, že existuje jen jeden život, po kterém nic není, když autoritativní Védy to nepotvrzují? Proč se těmito otázkami vážně nezabývat, když i kvantoví fyzici se existencí Boha a existencí paralelních vesmírů také vážně zabývají - a dochází k zajímavým výsledkům?

12.4.2014 v 14:08 | Karma: 8,39 | Přečteno: 702x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Odříkání krále a Pána Rsabhadeva

Dnes vybírám další malou část textu ze spisu Šrímad Bhágavatam. Tentokrát jde o kapitolu, kde je mimo jiné popsáno, jak Rsabhadeva, král, který je považovaný také za inkarnaci Nejvyššího Boha, po skončení éry svého vládnutí odešel do lesa podstupovat odříkání, čili askezi. Zamyslím-li se nad tím, musím říci, že mne až fascinuje, jak Rsabhadeva bez reptání a bez toho, aby sám sebe musel nutit, v klidu opustil všechen hmotný přepych a další bohatství, které mu náleželo ze svého královského postavení. Od trůnu a královského bohatství ze dne na den skončil v lese, obklopen skromností, špínou a se vzezřením jako šílenec, které si způsobil sám a dobrovolně.

5.4.2014 v 12:48 | Karma: 4,22 | Přečteno: 139x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Projev krále Maháráje Prthua

Ve svém předchozím článku jsem uvedl několik citací ze Šrímad Bhágavatamu, které popisovaly hříšné jednání a nedokonalosti krále Veny, nad kterými se on ani nezamýšlel. Dnes mohu navázat další podobnou citací, která tentokrát popisuje, jak syn Veny, Mahárája Prthu, promlouval ke svým občanům. Jde vlastně o projev podobný těm, které známe od dnešních státníků. Je pravda, že podobná slova, která pronesl Mahárája Prthu, sice dnes od politiků zpravidla neslyšíme, nicméně kdyby se stalo, že by politici sloužili při svém vládnutí Nejvyššímu Bohu a řídili se pokyny náboženských písem (alespoň v některých případech), mohli by takoví králové usměrnit společnost správným směrem. Protože tam, kde je bezbožnost, nemůže být skutečné štěstí - a je-li ve společnosti více víry v Boha, vzniká nepříznivá situace pro zloděje a podobné "darebáky".

31.3.2014 v 21:52 | Karma: 6,20 | Přečteno: 188x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Příběh o králi Venovi

Šrímad Bhágavatam je skutečně cenná součást védské literatury, v které se lze dočíst o nespočtu mystických příběhů, jejichž děj je pestrý, naplněný a někdy i zcela nepochopitelný. Jenže Védy učí, že sám Nejvyšší Bůh je nepochopitelný, protože se může například i skrývat těm, kteří v Něj nevěří, takže i sám Bůh je nepochopitelný. Není to však jen Šrímad Bhágavatam, který tvoří Védy. Moudré rady k duchovnímu rozvoji můžeme najít i v jiných částech Véd jako například v "Mahábháratě".

23.3.2014 v 19:44 | Karma: 5,96 | Přečteno: 321x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Někteří lidé opět "brečí", že prší

Prší, protože někdy prstě má pršet. Prší proto, aby byla voda a aby lidé i příroda mohli přežít. Stejně je však často pravda, že lidé si zachovávají k deštivému počasí až příliš velký odpor a nejsou za déšť rádi, ani když přijde po extrémně suché a teplé zimě.

22.3.2014 v 21:19 | Karma: 20,52 | Přečteno: 689x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Nejvyšší ničitel vesmíru není krutý

To tvrdí Šrímad Bhágavatam. Podle védské moudrosti není třeba se vůbec bát ani nejvyššího ničitele ve vesmíru, protože je láskyplný podobně jako nejvyšší udržovatel vesmíru. Šiva je vládcem hmotné energie a pokud je to v plánu Nejvyšší Osobnosti Božství (tak se říká Božstvu, které je v hinduistické filozofii Nejvyšší a nic dalšího nad ním není), tak teprve potom využije svých ničitelských vlastností. Nevyužívá jich tedy proto, že by Ho to snad prostě jen bavilo a/nebo nevěděl, co s nimi. Višnu, Brahmá a Šiva je trojice nejvyšších bohů hinduismu, každý má své vlastní charakteristiky a povahu, a jim slouží nespočet polobohů, oddaných jogínů, andělů, ale i démonů. Protože vše je obsaženo v Nejvyšším a nic bez Něj nemůže existovat. Boží milosti, zázraky, stejně jako tresty, se tedy dějí na pokyn Nejvyššího Boha. Častěji však Nejvyšší Bůh při udílení milostí i trestů využívá prostředníky, kterými jsou Jemu podřízení polobozi. Jeho vůle je nejvyšší, ale polobozi jsou popisováni jako Jeho služebníci.

15.3.2014 v 23:18 | Karma: 6,53 | Přečteno: 445x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Snídal jsem Šrímad Bhágavatam a zatím jsem neobědval

V současnosti pokračuji ve studiu védského spisu s názvem Šrímad Bhágavatam, který obsahuje spoustu cenných rad o duchovní podstatě vlastního já, o podstatě božstev a zejména o podstatě nejvyššího indického Boha, a to Višnua, jehož inkarnace je Krišna. Jsem tak šťastný, že dnes od dopoledne jen studuji tyto spisy, že jsem zatím nezískal chuť snídat ani obědvat. Píšu a studuji. Něco jako ve škole, akorát osamoceně a tím to je trochu komplikovanější. Ale protože cítím přilnavost k vědění o Bohu, tak jdu přes komplikace.

15.3.2014 v 16:43 | Karma: 7,56 | Přečteno: 336x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Obecná filozofie "hrabání"

Slovo "hrabat" může znamenat stav lidské mysli, kdy příčinou nějakých nepříznivých okolností ve vnímané realitě mysl člověka onemocní a takový člověk je potom blázen, protože splňuje jeho charakteristiky.

6.3.2014 v 20:48 | Karma: 6,88 | Přečteno: 370x | Diskuse| Ostatní

Jaroslav Krejčí

Literární a náboženská krása hinduismu

V současné době studuji Šrímad Bhágavatam, který je velmi cenným Písmem v hinduistickém náboženství. Jeho smysl tkví především v tom, že shrnuje všechny podstatné informace a pokyny ze všech Véd k provádění jógy a služby Bohu. Obsahuje tedy (vlastně společně s Bhagavadgítou) to nejpodstatnější z celých Véd. Filozofie hinduismu je však velmi spletitá, složitá, takže náročnější práci má každý, kdo je z nějakých důvodů nucený tyto spisy studovat samostatně. Šrímad Bhágavatam, to je mnoho set stran jen přímých citací kapitol a slok bez jakýchkoliv doprovodných komentářů, i když je Bhágavatam považovaný jen za shrnutí celých Véd...

2.3.2014 v 22:00 | Karma: 6,77 | Přečteno: 325x | Diskuse| Kultura

Jaroslav Krejčí

Nekonečnost Boha a omezenost pomýlených

Bez Boha by si nikdo nemohl ani písknout, protože by nebyl. A neměl by ani čím písknout, protože by ani neměl hračku, kterou si může písknout.

20.12.2013 v 22:55 | Karma: 11,89 | Přečteno: 717x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Boží láska, které není nikdy málo...

Vážení a milí – tak oslovuji všechny, kteří mají lásku a Boha v srdci, nebo toto s láskou a odhodláním hledají – dlouhá léta zažíváme morální úpadek, kdy to, co dříve bylo brané jako velký prohřešek, je dnes zcela běžné. Mnoho stížností na tento stav věcí padá, a to dennodenně. Ale kde hledat příčinu tohoto všelijakého utrpení? LÁSKA, co to slovo vlastně znamená? Jak dlouho mluvíme o lásce, aniž by většina z nás znala její hlubší, duchovnější význam?

13.8.2013 v 22:34 | Karma: 10,25 | Přečteno: 426x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Každý z nás je svým způsobem jedinečný

Každý z nás je jiný. To je zřejmé. Každý má jinou tvář, každý má oblíbené jiné oblečení, jiné barvy, jiné filmy a seriály, jinou hudbu, každý má na různé věci jiný názor. Každý má odlišné životní cíle a sny, které se snaží naplnit. Jednoho baví dělat s kovem, druhý je zahrádkář, třetí raději dělá u počítače – no a čtvrtý, ten třeba dělá průběžně všechny tři druhy práce a všechny ho baví... Ovšem, proč nejít hlouběji a nezamyslet se nad tím, jak tyto odlišnosti můžeme využít pro svůj vlastní (především vnitřní) prospěch a rozvoj?

10.6.2013 v 16:51 | Karma: 8,40 | Přečteno: 370x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

O povodni trochu jinak: příčiny povodně a obrázky

Česko a okolní země zasáhly povodně. Ze zpráv můžeme každý den slyšet o jejich důsledcích a o utrpení lidí, které velká voda vytopila. Ovšem, málo (nebo vůbec) se řeší příčiny toho, proč se tento extrém v počasí vlastně stal! Cílem tohoto článku bude jen poměrně krátce popsat, jaké meteorologické příčiny vedly k těmto povodním.

9.6.2013 v 17:02 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1503x | Diskuse| Věda

Jaroslav Krejčí

Žít vlastní život – znáte to vůbec?

Nepřipadá vám, že lidé neví, co to znamená "žít vlastní život"? Mně se zdá, že velmi mnoho lidí se řídí nějakými trendy, které za ně určuje někdo druhý. Odněkud (třeba z dalekého zahraničí) přijde do společnosti nový trend a dav se bez kritiky podřídí. Mnoho lidí jako by se neřídilo tím, JAKÝ ŽIVOT CHTĚJÍ ŽÍT ONI SAMI. Neposlouchají sami sebe, své vnitřní touhy, ale všeobecně uznávané společenské trendy. A nejen to. Horší je, že tito lidé, kteří žijí hlavně podle aktuálních trendů, považují bezdůvodně každého člověka, jenž zůstává sám sebou, za podivíny. Proč lidé, kteří si prostě žijí, jak sami chtějí a nikomu nechtějí ubližovat, musí tak často čelit útokům ze společnosti, že jsou divní? Za co tomu musí čelit, když si jen hledí svého?

7.6.2013 v 22:02 | Karma: 15,31 | Přečteno: 767x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Krásy světa a života kolem nás posilují člověka (1/4): Příroda

Peníze, práce, úřady, práce v domácnosti, problémy třeba v sousedských vztazích. To jsou příklady problémů ve všedním životě, kterým musí v podstatě každý člověk čelit. Takové problémy se „většinou“ řešit musí, ale proč zároveň nehledat cesty, jak se posílit, abychom podobné všední starosti mohli napříště zvládnout lépe, s větší trpělivostí, odhodláním a silou?

31.5.2013 v 20:52 | Karma: 12,30 | Přečteno: 510x | Diskuse| Společnost

Jaroslav Krejčí

Vědci a média už otevřeně propagují manipulace počasí

Rozprašování síry z letadel prý pomůže proti globálnímu oteplování. Zdroj: iDnes.cz. A já jsem zrovna před měsícem psal, že jestliže někdy bude nutné oznamovat tyto experimenty s počasím lidem, tak globální oteplování bude první výmluva. No a je to tady!

9.5.2013 v 23:45 | Karma: 20,25 | Přečteno: 1385x | Diskuse| Věda

Jaroslav Krejčí

"Byl 1. máj - lásky čas"

Tak tu máme květen, "lásky čas". Všechno kvete, atmosféra je pro lásku příznivá. Potřebujeme ale vůbec květen k tomu, abychom se měli rádi? Rok má 12 měsíců, ovšem mně se zdá, že lidé si projevují málo lásky nejen v květnu, ale pořád. O čem je dnes 1. květen? O násilí. Alespoň tak to už mnoho let za sebou vypadá... Člověk a jeho duše ovšem lásku NUTNĚ potřebuje. Bez ní se totiž jednou může celé lidstvo vyvraždit navzájem...

3.5.2013 v 22:20 | Karma: 7,49 | Přečteno: 311x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 98
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1860x
Je mi 23 let, zajímám se o řadu věcí od vědy až po duchovno, snažím se na každou věc udělat svůj názor.